Vannak, akik soha nem indulnak útnak utasbiztosítás nélkül, míg mások szerint ez csak felesleges kiadás. De mi az igazság? Ebben a cikkben áttekintjük az utasbiztosítás legfontosabb alapfogalmait és azokat a kockázatokat, amelyekre a legtöbb biztosítás fedezetet nyújt. Emellett útmutatót is adunk, hogyan találhatod meg a számodra legmegfelelőbb, költséghatékony opciót, hogy biztosan felkészült legyél az utazásod során.
Mi az az utasbiztosítás?
Az utasbiztosítás egy olyan speciális biztosítási forma, amely a biztosító és az utazó között jön létre, kifejezetten külföldi utazások idejére. Sok nyaralásszervező cég eleve belekalkulálja áraiba az utasbiztosítást, hogy utasaikat és magukat is védjék a váratlan helyzetekkel szemben.
Az utasbiztosítás fedezetet nyújt olyan esetekre, mint a járatkésés, elveszett poggyász, baleset miatti sérülések, vagy külföldi kórházi ellátás költségei. Mivel online is gyorsan megköthető, egyre többen választják magánutazásaikhoz is. Alacsony napidíja mellett jelentős segítséget nyújthat baj esetén, így igazán megéri az a pár ezer forint, amit egy hét alatt ráköltünk a nyaralás biztonsága érdekében.
Mikor van szükség utasbiztosításra?
Amikor külföldi útra indulunk, az utasbiztosítás megkötése mindenképp javasolt, legyen szó akár egy rövid üzleti útról, akár egy hosszabb nyaralásról. Egy idegen országban fokozottan ki vagyunk szolgáltatva a körülményeknek, így ha egészségügyi ellátásra, jogi segítségre, vagy eltulajdonított irataink, fizetőeszközeink pótlására van szükség, a biztosítás révén a segítség csupán egy telefonhívásra lesz.
A környező országokba sokan autóval indulnak útnak, ezért a Genertel Gépjármű assistance szolgáltatást is kínál utasbiztosítás mellé. Ha már volt szükséged autómentőre, tudod, hogy a költségek akár százezrekbe kerülhetnek. Külföldön pedig egy műszaki hiba vagy baleset akár a nyaralásod végét is jelentheti.
A Gépjármű assistance külföldön is fedezi a jármű mentését, tárolását, valamint a felmerülő taxiköltségeket vagy csereautó díját. Ezáltal nem kell megszakítanod az utazást, és nem esel el az előre kifizetett szállás vagy programok díjától. Egy jó utasbiztosítás tehát arra szolgál, hogy a váratlan események költségeit minimálisra csökkentsük.
Mire térít egy utasbiztosítás?
Betegség és baleset miatti sürgősségi ellátás
Egy rossz lépés is elég ahhoz, hogy kiforduljon a bokánk, elessünk és eltörjön a csuklónk, ami azonnali orvosi beavatkozást igényelhet. De még egy tengerparti nyaralás során is előfordulhat, hogy tengeri sünbe lépünk, vagy megcsíp egy medúza. Ilyen esetekben az utasbiztosítás nagy segítséget jelenthet.
Sürgősségi fogászati ellátás
Előfordulhat, hogy pont a nyaralás alatt lobban be egy fogunk, vagy egy kisebb baleset miatt letörik egy darab, ami nemcsak esztétikai gondot okoz, hanem fájdalommal is járhat. Ha nincs utasbiztosításunk, három lehetőségünk marad: kibírni a hazautazásig, megszakítani az utazást, vagy kifizetni a helyi fogászati ellátás költségeit.
Egy jó utasbiztosítás azonban fedezi az akut fogászati kezeléseket is, így nem kell megszakítani a régóta várt pihenést.
Baleset- és poggyászbiztosítás
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya ugyan fedezi az egészségügyi ellátás költségeit az EU-ban, de országonként eltérő lehet, hogy pontosan mire terjed ki. Ráadásul sok esetben gyorsabban fogadnak magánrendelők, ahol az utasbiztosítás nélkül saját zsebből kellene fizetni.
Az utasbiztosítás további nagy előnye a poggyászbiztosítás, amely ellopott vagy elveszett csomagok esetén is segítséget nyújt.
Gyermek hazaszállítás egészségi állapota miatt
Senki sem indul úgy nyaralni, hogy balesetre vagy kórházi ellátásra számít, de érdemes felkészülni. Ha családdal utazunk, és betegségünk vagy baleset miatt nem tudunk gondoskodni gyermekünkről, a biztosító fedezi egy személy kiutazásának és a gyermekkel történő hazautazás költségeit.
Terhességel kapcsolatos sürgősségi ellátás
A babavárás egy gyönyörű, ám sokszor stresszes időszak lehet. Ha külföldre utazunk terhesség alatt, érdemes gondoskodni a megfelelő biztosításról, hogy váratlan helyzetekben is garantáltan megkapjuk a szükséges orvosi ellátást.
Káreseményhez köthető telefonköltségek
Egy váratlan esemény miatt külföldön nemcsak a családdal kell kapcsolatot tartani, de előfordulhat, hogy hosszadalmas telefonhívásokat kell bonyolítanunk a biztosítóval vagy helyi hatóságokkal. Az utasbiztosítás sok esetben fedezi az ilyen váratlan telefonköltségeket is, így egy gonddal kevesebbel kell számolnunk.
Felelősségbiztosítás balesetből eredő károkra
Ahogyan a gépjárműnél kötelező a felelősségbiztosítás, úgy az utasbiztosítás is védhet bennünket, ha baleset miatt kárt okozunk másoknak. Például, ha kerékpározás közben véletlenül elsodorunk valakit, vagy kárt teszünk a szálláshelyünkön, a biztosítás fedezheti az ebből fakadó költségeket.
Baleseti eredetű maradandó egészséglárosodásra és halálesetre
Senki sem számít arra, hogy baleset éri nyaralás közben, de érdemes felkészülni a legrosszabbra is. Egy jól megválasztott utasbiztosítás fedezi a maradandó egészségkárosodásból vagy halálesetből eredő károkat, ezzel megkönnyítve saját és szeretteink helyzetét egy nehéz szituációban.
Hogyan köthetünk utasbiztosítást?
Manapság szinte minden, amit csak szeretnénk, elintézhetünk online, és ez alól az utasbiztosítás sem kivétel. Az utasbiztosítás megkötéséhez csupán annyit kell tennünk, hogy megadjuk, hová utazunk, hányan vagyunk, és hány napra tervezünk utazni. Ezen információk alapján azonnal megtudhatjuk, mennyibe fog kerülni a biztosításunk a teljes utazás időtartamára. A biztosítás díját pedig kényelmesen, online bankkártyás fizetéssel vagy átutalással is rendezhetjük.
Ami a határidőket illeti, utasbiztosításunkat legkorábban az indulás előtt 90 nappal köthetjük meg, legkésőbb pedig az utazásunk előtti napon. A két időpont között lehetőség van a szerződés lemondására is. Ha bármilyen okból az utazás elmarad, vagy kevesebben indulnánk el, mint ahány főre eredetileg megkötöttük a biztosítást, a kockázatviselés kezdetét megelőzően elállhatunk a szerződéstől. Így biztosíthatjuk, hogy csak azért fizetünk, amire valóban szükségünk van.
Az utasbiztosítást napi díj alapján akár egyetlen napra is megköthetjük. Nem számít tehát, ha csak egy hétvégi kiruccanásra indulunk el a nagyvilágba, vagy egy teljes hétre. Maximum 30 napig bármilyen hosszú utazással tervezhetünk, így az utasbiztosítás rugalmas megoldást kínál minden utazó számára.