A megfelelő óvintézkedések, például utasbiztosítás mellett, a legtöbb nő biztonságosan utazhat a terhességük későbbi szakaszában is.

Bárhova is utazol, fontos, hogy tájékozódj a célállomás egészségügyi intézményeiről, ha sürgős orvosi ellátásra lenne szükséged. Jó ötlet, ha magaddal viszed a terhességi orvosi nyilvántartásodat (más néven kézi jegyzetek), hogy szükség esetén átadhassad az orvosoknak a releváns információkat.

Győződj meg róla, hogy az utasbiztosításod fedezi az esetleges váratlan helyzeteket, mint például a terhességgel kapcsolatos orvosi ellátás szülés közben, koraszülés, és a visszautazás dátumának módosításának költsége, ha megindul a szülés.

Mikor utazz terhesség alatt?

Néhány nő a terhesség első 12 hetében nem szeretne utazni a hányinger, hányás és a fokozott fáradtság miatt, amelyek gyakoriak a terhesség korai szakaszában. A vetélés kockázata is magasabb az első 3 hónapban, függetlenül attól, hogy utazol-e vagy sem.

A terhesség utolsó hónapjaiban az utazás fárasztó és kényelmetlen lehet. Így sok nő úgy találja, hogy a legjobb időszak az utazásra vagy pihenésre a terhesség középső szakasza, 4 és 6 hónap között van.

Repülés terhesség alatt

A repülés nem káros sem neked, sem a babádnak, de fontos, hogy minden egészségügyi problémát vagy terhességi szövődményt megbeszélj a szülésznőddel vagy orvosoddal, mielőtt repülnél.

A szülés valószínűsége természetesen magasabb 37 hét után (körülbelül 32 hét, ha ikreket vársz), és egyes légitársaságok nem engedik, hogy a terhességed végén repülj. Érdemes tájékozódni a légitársaságok szabályzatáról ezzel kapcsolatban.

A terhesség 28. hete után a légitársaság kérheti orvosodtól vagy szülésznődtől egy igazolást, amely megerősíti a várható szülési dátumot, és hogy nem áll fenn komplikációk kockázata. Előfordulhat, hogy fizetned kell az igazolásért, és több hétig is várnod kell, mielőtt megkapod.

A hosszú távú utazás (4 óránál hosszabb) kis kockázatot jelenthet vérrögképződésre (mélyvénás trombózis, DVT). Ha repülsz, igyál sok vizet, és rendszeresen mozgass meg – körülbelül 30 percenként. A gyógyszertárban vásárolhatsz fokozatos kompressziós vagy támogató harisnyát, amely segít csökkenteni a lábdagadást.

Utazási oltások terhesség alatt

A legtöbb, élő baktériumot vagy vírust tartalmazó vakcina nem ajánlott terhesség alatt, mivel aggályok merülhetnek fel a magzatra gyakorolt esetleges káros hatásokkal kapcsolatban.

Néhány élő vakcina azonban terhesség alatt is mérlegelhető, ha az infekció kockázata meghaladja az élő vakcina alkalmazásának kockázatát. Kérj tanácsot a háziorvosodtól vagy szülésznődtől a konkrét utazási oltásokkal kapcsolatban. Az inaktivált (nem élő) vakcinák biztonságosak terhesség alatt.

Malária tabletták

Néhány maláriaellenes tabletta nem biztonságos terhesség alatt, ezért kérj tanácsot a háziorvosodtól.

Zika vírus

A Zika vírust főként olyan szúnyogok terjesztik, amelyek bizonyos részein a világnak előfordulnak. A legtöbb ember számára enyhe és nem káros, de terhesség alatt problémákat okozhat.

Ha terhes vagy, nem ajánlott olyan helyekre utazni, ahol a Zika vírus előfordul, például a következő területekre:

  • Dél- és Közép-Amerika
  • A Karib-térség
  • A Csendes-óceáni szigetek
  • Afrika
  • Ázsia

Autós utazás terhesség alatt

A terhesség alatt érdemes elkerülni a hosszú autós utazásokat. Ha azonban nem kerülhetők el, győződj meg róla, hogy rendszeresen megállsz, kiszállsz az autóból, hogy nyújtózkodj és mozogj egy kicsit.

Az autóban (amikor nem te vezetsz) végezhetsz néhány gyakorlatot is, például hajlíthatod és forgathatod a lábfejeidet, valamint mozgatathatod az ujjaidat. Ez segít fenntartani a vérkeringést a lábaidban, és csökkenti a merevséget és kényelmetlenséget. Hosszú autós utazás (több mint 4 óra) során kompressziós harisnya viselése is fokozhatja a véráramlást a lábaidban, és segíthet megelőzni a vérrögképződést.

A fáradtság és szédülés gyakoriak a terhesség alatt, ezért fontos, hogy autós utazás során rendszeresen igyál, és olyan természetes, energiát adó ételeket fogyassz, mint a gyümölcsök és a diófélék.

Tartsd mozgásban a levegőt az autóban, és viseld a biztonsági övet úgy, hogy a keresztpánt a melleid között legyen, a derékpánt pedig a hasad alatt, nem pedig rajta.

A közúti balesetek a terhes nőknél a sérülések egyik leggyakoribb oka. Ha hosszú utazásra van szükséged, ne utazz egyedül. A vezetést megoszthatod a kísérőddel is.

Vitorlázás terhesség alatt

A komp társaságok saját korlátozásaikkal rendelkeznek, és megtagadhatják a súlyosan terhes nők szállítását (általában 32 hét felett a standard átkeléseken és 28 hét felett a nagysebességű átkeléseken). Mielőtt lefoglalnád a jegyet, érdemes tájékozódni a komp társaság szabályzatáról.

Hosszabb hajóutak, például hajókirándulások esetén érdeklődj, hogy vannak-e a fedélzeten terhességgel kapcsolatos létesítmények és orvosi szolgáltatások a kikötői helyszíneken.

Étel és ital külföldön terhesség alatt

Ügyelj arra, hogy elkerüld az étellel és vízzel terjedő betegségeket, mint a gyomorproblémák és az utazók hasmenése. Néhány gyógyszer, amelyek a gyomorproblémák és utazók hasmenése kezelésére szolgálnak, nem alkalmas terhesség alatt.

Mindig ellenőrizd, hogy a csapvíz biztonságosan iható-e. Ha kétséges, igyál palackozott vizet. Ha megbetegszel, maradj hidratált, és folytasd az étkezést a baba egészsége érdekében, még akkor is, ha nem vagy éhes.

Tájékozódj a terhesség alatti egészséges étrendről, és arról, hogy mely ételeket érdemes kerülni terhesség alatt.